"Ať už tedy jíte nebo pijete nebo děláte cokoli, dělejte všechno k Boží slávě." 1. Korintským 10,31 (Bible)

slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3 slideshow 4

Jste zde

Pečivo

Sestavila jsem pár vlastních receptů, které jsou prochutnaté několika malými i velkými nejen veganskými jedlíky, takže si myslím, že je mohu pustit dál. Jedná se o recepty zdravé, levné, variabilní, jednoduché, rychlé a dokonce většina z toho jde zvládnout jen jednou rukou. To možná ocení někdo, kdo měl stejně jako já uplakané a blinkající, tudíž často nošené malé dítě. Z vlastní zkušenosti vím, že většinou člověk není schopen vařit okamžitě podle přesného receptu, jelikož většinu ingrediencí doma nemá. Proto následující recepty jsou sepsány tak, aby bylo možno cokoliv vynechat nebo dle potřeby doplnit. Obměny jsou uvedeny  většinou v závorce. Například pokud nemáte wurzl, lze ho téměř vždy nahradit solčankou. Také nejsem nikdy schopna se přesně držet návodu, tudíž neuvádím přesné míry, ale vše závisí na chuti a zkušenosti kuchařky. Věřím, že nikoho neodradí obyčejně recepty. Někdy méně znamená více a často chuť závisí na netradičních kombinacích.
Takže přeji dobrou a zdravou chuť.

Kvásek a kváskový chléb
Gábi
 
Kvásek je třeba zakrmovat 3., nejpozději 5. den zhruba 2 lžícemi žitné mouky a vlažnou vodou dle potřeby tak, aby vznikla hustá kašička. Ten pak dát do lednice, pokud nechceme chleba hned péct. Pokud je kvásek příliš bublinkovatý a je cítit alkoholem (je překyslý) – je třeba zakrmit větším množstvím mouky a vodou.
 
Kváskový chléb (1 menší)
 
Základ na chleba:  Kvásek vlít do mísy, přidat 100 g žitné mouky a 175 ml vlažné (teplé) vody. Pořádně zamíchat a přikryté v míse nechat vykynout na teplém místě (ideální je mísa na míchání z Tupperware s vodo-vzduchotěsným víkem – vykynuto je, až víko pukne).  
Po vykynutí si do menší misky odložíme trochu kvásku (cca 3 lžíce) na další chleba a dáme do lednice. Po několika dnech je třeba zakrmit.
 
Do mísy s kváskem přidáme:
200 g žitné mouky (chlebová nebo jiná celozrnná)
200 g pšeničné mouky celozrnné (může být i špaldová)
1 lžička soli
1 lžička kmínu
Po půl hrstích 4 druhy semínek: dýňové, sezamové, lněné a slunečnicové
1 hrnek vlažné (teplé) vody

 
Těsto pořádně zamícháme.
Pečící nádobu na chléb vymažeme olejem, můžeme vysypat sezam., popř. lněným semínkem. Těsto vložit do nádoby, uhladit stěrkou a můžeme posypat semínky. Poté vložíme do vyhřáté trouby na 45-50°C a necháme vykynout (zhruba ¾ h). Až těsto vykyne cca 1 cm od vrchu nádoby, troubu zapneme a pečeme na 200 °C asi 30 min. Povrch chleba potřeme vodou, aby byla pěkná kůrka, pak ubereme na 175°C a pečeme ještě 20 min.
Upečený chléb vyklopíme na prkénko nebo plech, necháme vychladnout (dle potřeby utíráme zpod chleba rosu).

  • Pokud chceme upéct větší chleba (máme větší nádobu nebo chceme, aby byl vyšší), zvětšíme množství surovin o 50 g a půl hrnku vody.

Případné dotazy ráda zodpovím – kontakt:  Gabriela Žárská
Tel: 731 948 613, e-mail: gabi.zarska@seznam.cz


Celozrnný chleba
Zanika

Pokud jste si vždy přáli doma péct svůj vlastní 100% celozrnný chleba, ale nikdy jste si na to netroufli, abyste předešli případným nezdarům, máte teď příležitost, si to vše krok od kroku nejen znovu přečíst, ale i prohlédnout. Vše je vlastně velmi velmi jednoduchhé a výsledkem budete nadšeni. A opět podotýkám, že je to nejen zdravé ale i levné! ...


Bagels (sladké housky)
Becky
 
1 a čtvrt hrnků jablečné šťávy
2 polévkové lžíce droždí
1 čajová lžička soli
1 a čtvrt hrnků vody
2 polévkové lžíce medu
4-5 hrnků celozrnné pšeničné mouky
 
Pro slanou variantu: půl hrnku nadrobno nasekané cibule, 1 čajová lžička pažitky, půl hrnku máku, kmín, bylinky dle chuti atd.
 
Rozdrob droždí do trochy teplé vody a nech ho rozpustit. Přidej šťávu, med, sůl a 3 hrnky vody. Mixuj v mixéru 2-3 minuty. Přidej zbytek ingrediencí a mixuj další 2 minuty. Vylij do mísy, přidej mouku a udělej měkké těsto. Pořádně ho uhnět a nech ho kynout, až bude dvojnásobné. Vytvářej z něho kulaté malé pletýnky, nebo kulaté housky, nebo zatoč jednotlivé prameny kolem prstů a konce spoj. Nechej kynout dalších 15 minut. Mezitím dej vařit 2 litry vody s jednou polévkovou lžící medu. Do vřící vody dej bagelsky a zvolna povař 5-7 minut, obracej jemným mícháním. Nechej okapat a dej na pečící plech vymazaný nebo s pečícím papírem. Peč na 200°C 25-30 minut.

Ovesné keksy
Becky
 
1 hrníček jemných ovesných vloček
1 hrníček vody
1/2 čajové lžíce soli
sezamová semínka
 
Všechno do hladka umixujeme. Nalijeme na plech s pečícím papírem a posypeme sezamovými semínky. Pečeme při nižší teplotě asi 10 minut. Narýhujeme na keksy. Pečeme dále až do mírného zhnědnutí. Nožem odřízni keksy od okrajů, abys zabránil připálení.

 

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer